Την επόμενη εβδομάδα και συγκεκριμένα 7 Μαρτίου ξεκινάει η περίοδος των Αποκριών με ένα δωδεκαήμερο εκδηλώσεων στο Δήμο Κοζάνης.
Με γνώμονα την παράδοση και το περίφημο έθιμο των φανών η Κοζάνη είναι έτοιμη να δεχτεί και φέτος πλήθος κόσμου, από όλη την Ελλάδα. Η διάθεση είναι κάθε χρόνο ανεβασμένη, το κρασί ρέει άφθονο, οι παραδοσιακές κοζανίτικες πίτες, τα γνωστά «κιχί», είναι εδώ για να υποδεχτούν όποιον θέλει να ζήσει όλη αυτήν την εμπειρία από κοντά.
Καλή Αποκριά να έχουμε..!!