Χτες μπορεί να σβήστηκαν, σήμερα όμως ξαναγράφτηκαν τα ονόματα των θυμάτων των Τεμπών κατά την διάρκεια της πορείας φοιτητών στο κέντρο της Αθήνας ενάντια στα ιδιωτικά ΑΕΙ.
Σε ανακοίνωσή της η κα Μπέη υπογραμμίζει πως «συνεργείο της καθαριότητας του Δήμου Αθηναίων έσβησε χθες βράδυ τα ονόματα των θυμάτων της τραγωδίας των Τεμπών, που είχαν γραφτεί στην πλατεία Συντάγματος, μετά από πρόσκληση του φρουράρχου της βουλής».
«Δηλώνω κατηγορηματικά ότι ουδέποτε έδωσα εντολή να συμβεί κάτι τέτοιο και ουδέποτε ενημερώθηκα γι’ αυτήν την αδικαιολόγητη ενέργεια, η οποία με βρίσκει κατηγορηματικά αντίθετη. Η κριτική που ασκείται είναι απολύτως δικαιολογημένη» προσθέτει η κα Μπέη, ζητώντας «συγγνώμη από τις οικογένειες και από τους χιλιάδες πολίτες, ανάμεσα στους οποίους ήμουν και εγώ, που διαδήλωσαν, ζητώντας δικαιοσύνη για τα θύματα των Τεμπών».
Στείλανε συνεργείο να σβήσει τα ονόματα των νεκρών από το Σύνταγμα
Στείλανε συνεργείο να σβήσει τα ονόματα των νεκρών από το Σύνταγμα